Siteyi Türkçe dilinde gezin Siteyi İngilizce dilinde gezin Sailorson Apart Hotel Resmi Web Sitesi Siteyi Norveçce dilinde gezin
  Tarihçesi
  Antik Kentler
  Camiler ve Kiliseler
  Gezi Yerleri
  Coğrafi Yapı
  Festivaller
  Tarım ve Hayvancılık
  Geleneksel Yemekler
  Fotoğraf Galerisi
      Ana Sayfa > Alanya Tanıtımı > Festivaller

ÖZEL GÜN VE FESTİVALLER

 

SKY-BALL (URBAN BALL)

Sky-Ball ya da uçan-top 1999 yılında Fransız futbolcu Dean G. Ildefonse tarafından futbol, basketbol, hentbol ve jimnastik sporlarının dans figürleri ile geliştirilmesinden yaratıldı.

Sky-Ball (Urban Ball)

Fransa'dan sonra Amerika, Almanya, Avusturya ve Haitide de benimsenip sevilen bu yeni spor dalı Türkiye'de ilk kez 23 Nisan 2002 tarihinde Alanya'da seyirci ile buluştu.

İlk Sky-Ball Şampiyonasına 10-16 yaş arası erkekler ve kızlar kategorisinde 400'den fazla sporcu katılmıştır. 23 Nisan 2003 tarihinde ise ikinci defa düzenlenen bu organizasyon sky ball olarak değil urban ball olarak yapılmıştır.

 

SOKAK HENTBOL ŞAMPİYONASI

1995 yılından beri her yıl düzenlenen sokak hentbol şampiyonası Organizasyonu 2001 yılından itibaren Türk Hentbol Milli Takımı oyuncusu Ramazan Demirci'nin anısına düzenlenmektedir.

Sokak Hentbol Şampiyonası

Türkiye Hentbol Federasyonu'nun gözetiminde beş gün süren sokak hentbolü şampiyonası Damlataş spor tesislerinde genç erkekler, yıldız erkekler, genç bayanlar, yıldız bayanlar, büyük bayanlar ve mastırlar kategorilerinde yapılmaktır.

Bugüne dek Bulgaristan, İsveç, Danimarka, Türkmenistan, Macaristan, Romanya, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Hollanda, Almanya, Belçika, İsrail ve Avusturya dan takımlar katılmıştır.

2003 yılında 9. sunu düzenlenen organizasyona 40 takım 1000 sporcu katılmıştır. Federasyon takviminde yer alan Türkiye Minikler Hentbol Şampiyonası da Haziran ayında Alanya'daki sokak hentbolü organizasyonu ile aynı tarihte gerçekleştirilmektedir. Bu kadar çok sporcu sayısı beş gün boyunca Alanya'daki hareketliliği önemli ölçüde artırmaktadır.

Şampiyonaya katılacak takımlar
teknik konularda bilgiyi şu adreslerden edinebilir:

Saim KANLI  saimkanli@superonline.com
Kıvanç Özkan kivanc68@hotmail.com
Hent.Antr.Der.web sitesi: www.hentbolantrenorleri.com

Katılım için başvurular ise şu adrese yapılmaktadır:
saimkanli@superonline.com
malikocak@alanya.cc 

Konaklama için başvuru merkezinin adresi şöyledir:
saimkanli@superonline.com

 

PLAJ FUTBOLU

Türkiye'de Spor organizasyonlarının yapıldığı şehir olarak isim yapan Alanya yine bir ilki yaparak 14-16 Temmuz 2000 Tarihinde Uluslararası plaj futbolu şampiyonası, düzenlemiştir.

Uluslararası Plaj Futbolu

Dünya Plaj Futbolu Şampiyonasının bir ayağı olarak düzenlenen bu organizasyona 4 ülkeden ulusal takımlar katılmışlardır. Türkiye, Almanya, Brezilya ve İspanyanın mücadelede ettiği 2000 yılı şampiyonasında, kupayı Brezilya takımı kazanmıştır.

Daha sonraki şampiyona 12-14 Temmuz 2002 tarihinde yapılmış olup Türkiye, Avusturya, İsviçre ve İngiltere ulusal takımlarının katılımıyla yapılan organizasyonda İsviçre milli takımı birinci, Türkiye milli takımı ikinci olmuştur. İzleyici rekoru kıran bu organizasyonun önümüzdeki yıllarda da yapılması için çalışmalar sürdürülmektedir.

 

ULUSLARARASI ALANYA YÜZME MARATONU

1992 yılından beri düzenlenmektedir. Ekim ayı içinde Uluslararası Alanya Triatlonunun birkaç gün öncesi ya da sonrasında yapılır.

Uluslararası Alanya Yüzme Maratonu

Genç erkekler, bayanlar, 40 yaş üstü erkekler ve bayanlar ile 50 yaş üstü erkekler kategorilerinde yapılan maraton Kleopatra Plajından başlar ve yarımadanın ucundaki Cilvarda burnu dönülerek iskelede biter; açık denizdeki yüzme parkuru 5 kilometredir.

Yüzme maratonuna yaklaşık 15 ülkeden 100 kadar lisanslı yüzücü katılmaktadır. Birincilik ödülü, Alanyada bir hafta tatildir.
Yüzme maratonuna katılım için başvurular Alanya Triatlon ve Tenis Kulübüne yapılmaktadır.

Alanya Triatlon ve Tenis Kulübü
İskele Caddesi No: 70
07400 Alanya / Türkiye
Telefon: +90.242. 513 49 00 Faks: +90.242. 513 20 00
www.triathlon.org.tr

 

PLAJ VOLEYBOLU ŞAMPİYONASI

Türkiye'de ilk defa 1993 yılında Alanya Belediyesinin katkılarıyla GAP'S Alanya Plaj Voleybolu turnuvaları şeklinde yapılan organizasyonlar 1996 yılında ilk defa Dünya Şampiyonasının bir ayağı da yine Alanya'da gerçekleştirmiştir.

Alanya Plaj Voleybolu Turnuvaları

Sonraki yıllarda ise Giderek ivme kazanan Alanya'da yapılan plaj voleybolu organizasyonları FIVB ninde dikkatini çekmeye başlamıştır. Dünya Baltacıoğlu'nun da katkılarıyla 27-31 Ağustos 2003 tarihinde Avrupa şampiyonası finalinin Alanya'da yapılmasına karar verilmiştir.

27-31 Ağustos 2003 tarihinde yapılan bu organizasyonun ödülü bayanlarda 100.000 €, erkeklerde 100.000 € olup şampiyonaya 22 ülkeden 24 bayan 24 erkek takım kıyasıya mücadele etmiştir. Erkeklerde Avusturya takımından N. Berger / C.Doppler Bayanlarda ise Almanya takımından S. Pohl / O. Rau şampiyon olmuşlardır.

Organizasyonu bir çok yerli ve yabancı medya mensubu takip etmiş olup bir çok Avrupa ülkesine canlı yayın yapılarak Alanya'nın tanıtımı yapılmıştır. Plaj Voleybolu sayesinde Avrupalı bir çok sporcu kış aylarında Alanya'da kamp yaparak turizme önemli katkı sağladığı gibi plajlarımıza kurulan onlarca voleybol sahası sayesinde Türk sporcu yetiştirilmesi de sağlanmıştır.

 

ALANYA TRİATLONU

İnsanoğlunun kendi sınırlarını zorladığı bir spor dalı olan triatlon artık Türkiye'de Alanya ismi ile birlikte anılıyor.

Alanya Triatlonu

17 Ekim 1991 tarihinde Alanya'da birincisi düzenlenen ilk triatlona 13 ülkeden 120 sporcu katılmıştı.

Bu sayı geçen zaman içinde büyüdü ve Avrupa Triatlon Şampiyonası'nın son ayağı Alanya'da yapılmaya başlandı. Alanya Avrupa Şampiyonalarının saptandığı ve finallerinin koşulduğu kent oldu. Final oyunları canlı yayınlarla tüm Avrupa televizyonlarında yer alıyor.

Avrupa Triatlon Şampiyonası için her sene 11 yarışma yapılıyor. Avrupa şampiyonu olabilmek iğin bu yarışmalardan en az 7'sine katılmak gerekiyor. Bu 7 yarışmadan olmazsa olmazı ise Alanya Triatlonu.

Triatlon günü okullar tatil oluyor, öğrenciler yarışmacılara yardım etmek için yolların kenarında yerlerini alıyor. Caddeler trafiğe kapatılıyor, belediye tüm olanaklarını triatlon için seferber ediyor. Türkiye'de spora yatırım yapan kentlerin genelde futbola ilgi duyarken, Alanya triatlonla yatıp triatlonla kalkıyor.

Triatlon kişisel bir spordur. Her atlet yüzme, bisiklet ve koşu bölümlerini tamamlamakla yükümlüdür. Bu sırayı değiştirmek yada bir gösteri şeklinde sunmak üzere bölümlerden herhangi birisinin yerine yine dayanıklılık gerektiren bir spor dalı koyabilmek mümkündür.

 

ULUSLARARASI ALANYA DAĞ BİSİKLETİ TURNUVASI

1997 yılından beri yapılan Uluslararası Alanya Dağ Bisikleti Yarışması, Alanva Kalesi etrafında düzenlenmiş olan parkurda gerçekleştiriliyor. Yarışma, sporcular kadar izleyicileri de tarih içinde muhteşem bir yolculuğa çıkarıyor.

Uluslararası Alanya Dağ Bisikleti Turnuvası

Yaklaşık 15 ülkeden 200 kadar sporcunun katıldığı yarışma, 'Union Cycliste INternalional' takviminde E1 kategorisinde yer almaktadır.

Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun gözetiminde, Alanya Doğa Sporları Kulübü'nün koordinatörlüğü ve Alanya Belediyesi'nin desteğiile düzenlenen yarışmanın parkuru 7 kilometredir.

Kazanalara para ödülü verilen yarışma ekim ayında gerçekleşiyor. Sadece profesyoneller değil, amatör yarışmacılar da yarışlara katılabiliyor.

 

 
**Sailor Apart Hotel @ 2010**
Powered by
Ekip Bilişim